Jak zwiększyć szansę na dobrą współpracę?

W różnych sytuacjach powodzenie przedsięwzięcia zależy od dobrej współpracy różnych stron w nie zaangażowanych. Każdy z nas ma jednak własne potrzeby i preferencje co do sposobu współpracy. Jeden mierzi się gdy jest minutowe spóźnienie, a inny pozwala sobie na dzień obsuwy. Dla jednego ważne jest, żeby regularny kontakt i monitorowanie postępów, a innego interesuje tylko wynik końcowy.

Różni ludzie są różni, jednak gdy pracujemy wspólnie, warto jest abyśmy zadbali by te „piękne różnice” nie psuły nam efektów i nie wpływały negatywnie na wzajemną współpracę. Warto jest zadbać, abyśmy podobnie rozumieli swoje punkty widzenia, abyśmy wiedzieli o swoich preferencjach i tym samym ze świadomością wzajemnych potrzeb pomagali sobie nawzajem.

Jednym ze sposobów na zapewnienie sobie dobrej współpracy i zminimalizowanie ryzyka nieporozumień jest nawyk kontraktowania, czyli wspólnego omawiania i uzgadniania reguł i zasad współpracy.

Obejrzyj nagranie, aby poznać model prowadzenia rozmowy, dzięki której zwiększamy szansę na dobrą współpracę i od samego początku modelujemy partnerskie relacje.

Transkrypcję treści z nagrania znajdziecie tu: Transkypcja YouTube #8 Porcja wiedzy - Kontraktowanie pdf

Warto znać:

Jeżeli chcesz poszerzyć swoją wiedzę i rozumienie omawianych zagadnień. Warto abyś sięgnął po poniższe pozycje: 

„Doktryna jakości. Rzecz o turkusowych organizacjach”, Andrzej Blikle – wielka książka rozmiarami ale i treścią. Mnóstwo użytecznych porad i refleksji na temat zarządzania.

„Porozumienie bez przemocy”, Marshall Rosenberg – wyjątkowa pozycja wspierająca dobrą, obustronną komunikację, i ucząca jak w bezpieczny sposób rozmawiać o trudnych sprawach.

Co o tym sądzisz? Jak tobie udaje się zapewnić dobrą współpracę? Co rekomendujesz innym?

Podziel się swoimi opiniami w komentarzach.