Dla osób szukających inspiracji do pracy z całym zespołem książki Lencioni'ego to nieoceniona baza wiedzy. Poszerza rozumienie zjawisk grupowych oraz pozwala przetestować szereg praktycznych podpowiedzi ułatwiających budowanie efektywnych zespołów. Patrick Lencioni w zwięzły sposób ujmuje najważniejsze dysfunkcje pracy zespołowej, pozwalając każdemu szefowie na łatwą i szybką ocenę, jak na tym tle prezentuje się jego zespół.
W prostym modelu autor zawiera fundamentalne zjawiska, które budują efektywne zespołu lub mogą prowadzić do ich destrukcji.
Po kolei omawia poszczególne dysfunkcje: brak zaufania, obawa przed sporem/konfliktem, brak zaangażowania w podejmowanie decyzji, brak wzajemnej odpowiedzialności i mała koncentracja na wspólnym celu. Pokazuje, jakie są ich główne przyczyny, jak je można rozumieć oraz, co najważniejsze, jak je skutecznie przełamywać. Książka napisana jest przystępnym językiem. Autor proponuje ciekawy pomysł prezentacji treści. Najpierw zabiera czytelnika w fikcyjny świat pewnej organizacji i pozwala śledzić losy szefa, którego zadaniem jest zbudować efektywny zespół. Fabularna historia pozwala zaangażować się w lekturę, a prezentowane w niej przykłady sprawią, że większość z szefów bez problemu odnajdzie w nich swojej doświadczenie. Dla uporządkowania materiału i dla osób o większym zacięciu teoretycznym i systematycznym książka zakończona jest czystą prezentacją modelu i podsumowaniem najważniejszych wątków. Naszym zdaniem mądrość zawarta w tej książce znacząco ułatwia kierowanie zespołem. W mistrzowski sposób upraszcza skomplikowane zjawiska grupowe do kilku wybranych parametrów, pozwalając szefom (ale też zespołom) łatwo odnaleźć trapiące ich bolączki oraz zaplanować działania pozwalające je pokonać. „Przezwyciężanie pięciu dysfunkcji pracy zespołowej” to z kolei krótki przegląd teorii i uzupełnienie jej o zbiór różnych dodatkowych technik, strategii, narzędzi i pomysłów do pracy z grupą. Zdecydowanie rekomendujemy przeczytanie każdej z nich (z drobną sugestią, aby zacząć od tej pierwszej).