Czasem tak się zdarza, że jedna sytuacja, zdarzenie, spotkanie, jest początkiem czegoś większego. Wydarzenia, przyjaźni albo serii podkastów :-) Spotkania i rozmowy na konferencji "Motywacja oparta na dowodach" zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Trenerów Biznesu sprowokowała mnie do przygotowania serii odcinków o motywacji dla menadżerów, szefów, liderów. Motywacja jest, moim zdaniem, skomplikowanym procesem. Jednocześnie rozważania o nim można uprościć, szukając i zadając pytania, które mogą być ważne w naszej pracy. Odpowiedzi na te pytania mogą inspirować i porządkować użyteczną wiedzę na temat motywacji i tego, jak motywować siebie i innych. W kilku kolejnych odcinkach wyruszymy w podróż po świecie tego, co napędza ludzi do działania. W kolejnym odcinku naszego podkastu Ludzka Strona Zarządzania, razem z dr Mateuszem Haukiem zastanawiamy się nad tematami, pytaniami, które w obszarze motywacji mogą zadawać sobie menadżerowie. Tworzymy listę tematów, które będziemy rozwijać w kolejnych odcinkach. Wyłania się z tego bardzo ciekawy obraz i wiele kwestii, które warto mieć na uwadze zarządzając zespołem:
  1. Dlaczego ludziom spada motywacja, mimo że na początku mają wysoki jej poziom? Czy to naturalne zjawisko, czy to powód do niepokoju i informacja, że jako szef i organizacja coś źle robimy?
  2. Czyim "problem" jest motywacja? Szefa/organizacji, czy raczej pracownika?
  3. Jakie interwencje powinien podejmować szef, kiedy pracownikowi spada motywacja? Czy, i jak, interweniować?
  4. Czy firma /organizacja powinna spełniać wszystkie oczekiwania i potrzeby pracowników? W jaki sposób?
  5. Jak kształtować motywacyjne warunki pracy? Jak nagradzać finansowo i pozafinansowo? Jak budować poczucie sensowności, podmiotowości i autonomii?
  6. Czy motywacja wewnętrzna jest konieczna, żeby osiągać cele biznesowe?
  7. Jakie korzyści daje bycie zmotywowanym wewnętrznie (pracownikowi, zespołowi, menadżerowi, firmie)?
  8. Jak motywować, żeby pracownicy nie czuli się manipulowani?
  9. Skąd czerpać wiedzę na temat motywacji? Jakie teorie są użyteczne, a jakie nie? Jak aplikować wiedzę do świata biznesu?
  Jeśli masz pytanie dotyczące motywacji, które nie znalazło się na tej liście, to napisz do nas, a odpowiemy w jednym z kolejnych odcinków.