Jak pokazują badania oraz szereg starszych i nowszych teorii motywacji, zaangażowanie człowieka w pracy zależy od wielu czynników. Jako szefowie często szukamy sposobów by podnosić zaangażowanie i pozytywnie wspierać motywację naszych współpracowników.
Abyśmy byli skuteczni w tym działaniu potrzebujemy trzech rzeczy. Po pierwsze warto jest, abyśmy zdiagnozowali co motywuje, a co demotywuje naszych ludzi. Możemy tutaj skorzystać z wiedzy, intuicji lub po prostu własnych obserwacji i rozmów z ludźmi. Po drugie warto jest, abyśmy umieli rozpoznać, który z tych czynników przyczyni się do prawdziwego wzrostu motywacji, a który sprawi tylko tyle, że ukróci frustrację i narzekanie ludzi. I po trzecie warto jest, abyśmy zaplanowali sobie, jak będziemy teraz pracować, aby znając owe czynniki budować najbardziej sprzyjające im warunki pracy.
Przygotowaliśmy film, w którym dzielimy się praktyczną teorią motywacji, która ma dobre potwierdzenie także w naszych badaniach. Obejrzyj film i dowiedz się, dlaczego niektóre „motywatory” prawdziwie angażują ludzie, a inne po prostu wydają się mało efektywne. Zyskaj wiedzę, która pozwoli ci łatwiej dbać o motywację wewnętrzną Twoich współpracowników.
https://www.youtube.com/watch?v=cvpjxblsb7M
Transkrypcję treści z nagrania znajdziecie tu:
Transkrypcja Youtube #13 Porcja Wiedzy
Warto znać.
Jeżeli chcesz poszerzyć swoją wiedzę i rozumienie omawianych zagadnień. Warto abyś sięgnął po poniższe pozycje:
„Psychologia Szefa” Jerzy Gut i Wojciech Haman – książka, która zapoczątkowała naukę kompetencji szefowskich poprzez i tworzenie i trening algorytmów prowadzonych rozmów. Znajdziesz tam wiele ciekawych treści.
„Drive. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację” Daniel Pink – praktyczne i uproszczone rozwinięcie ciekawej teorii autodeterminacji Edwarda Deci i Richarda Ryana.
„Motywacja i osobowość” Abraham Maslow – oryginalne ujęcie teorii motywacji i potrzeb. Autor we własnych słowach, wnikliwie i głęboko opisuje do co ważne dla każdego z nas
Marshall Goldsmith – zachęcamy do eksploracji myśli i lektura Marshalla Goldsmitha, początek możesz znaleźć na jego stronie
https://www.marshallgoldsmith.com
Co o tym sądzisz? Co według ciebie ma znaczenie w motywacji i budowaniu pozytywnego zaangażowania? Jakie masz swoje sprawdzone sposoby motywowanie? Co rekomendujesz innym?
Podziel się swoimi opiniami w komentarzach.