Jako liderom, zależy nam na efektywności działań, których podejmujemy się my i nasi ludzie. Zdarza się, że procesy, które nadzorujemy, mają luki, wąskie gardła, niewiadome, które spowalniają całość i narażają nas na straty. Patrzenie na proces jako całość jest dobrą praktyką, ale czasem, szczególnie w skomplikowanych procesach, w całościowym obrazie mogą zgubić się ważne do uzupełnienia szczegóły. I tu pojawia się metoda upraszczania – metodologia lean. Zapewne słyszeliście o niej w kontekście optymalizacji produkcji, warto jednak zauważyć, że jest to znakomita metoda do porządkowania i upraszczania wszelkich „procesów”, w których działamy.
Lean zajmuje się „efektywnością przepływu” i koncentruje się na optymalizacji czasu potrzebnego na zaspokojenie potrzeby od momentu jej zidentyfikowania. Książka „To jest Lean. Rozwiązując paradoks efektywności” autorstwa ekspertów Niklas Modig i Pär Åhlström w bardzo intuicyjny sposób i opierając się na zrozumiałych przykładach przedstawia podstawowe założenia tej teorii, dając każdemu liderowi możliwość zastosowania tych usprawnień w praktyce.
Pierwsza część książki skupia się na tym, czym jest efektywność przepływu i w jaki sposób możemy ją poprawić lub pogorszyć (nie zdając sobie nawet z tego sprawy). Druga część przywołuje historię firmy Toyota, z której lean się wywodzi i pokazuje, jak Zachód zaczerpnął w tym obszarze z mądrości Wschodu. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym jest lean i czy może pomóc ci w optymalizacji Twojej firmy, lub przeczytałeś już wiele na ten temat i nadal nie masz jasności czym lean właściwie jest i w jaki sposób można go stosować, zachęcamy do lektury „To jest lean”.